Infolinia: Siedlce / 505-462-267
biuro@alfa-service.com.pl

Bezpośrednie odparowanie

Technologia wykorzystywana w instalacji pompy ciepła. Pozwala ona pozyskać energię zgromadzoną w ziemi przez kolektor gruntowy i dostarczyć ją do wnętrza domu celem jego ogrzania.

Bezpośrednie odparowanie/bezpośrednie skraplanie - w całej instalacji, tj. kolektorze gruntowym, pompie ciepła oraz ogrzewaniu podłogowym, wykorzystany jest nośnik ciepła R410A, co eliminuje konieczność stosowania pomp obiegowych oraz wymienników separujących. Płynący w rurkach kolektora gruntowego czynnik pobiera i przekazuje do domu ciepło poprzez niskotemperaturowy podłogowy system grzewczy. Takie działanie wpływa na znaczne zwiększenie sprawności układu i zmniejszenie obszaru gruntu niezbędnego do pozyskania ciepła.

Bezpośrednie parowanie/woda – czynnik R410A krąży w instalacji pompy ciepła i kolektora gruntowego, pobierając ciepło, co doprowadza do jego odparowania. Trafia on do pompy ciepła, która w procesie sprężania podnosi parametry czynnika, by były użyteczne do ogrzania budynku instalacją wodną. Instalacje rozdzielone są wymiennikiem płytowym, w którym gorący czynnik przekazuje swoją energię wodzie płynącej w układzie grzewczym budynku (ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejniki niskotemperaturowe). Skroplony czynnik poprzez zawór rozprężny powraca do kolektora gruntowego.
Wymiennik gruntowy – umieszczany jest na zewnątrz budynku i zakopywany w gruncie na głębokości 80 – 120 cm. Jest to sieć pętli układanych z miedzianych rurek. Wymiennikiem gruntowym są także sondy gruntowe, dla tej technologii stosuje się od 2 do 12 sond pionowych o głębokości 30 m. Bezpośrednio nad pętlą kolektora gruntowego nie mogą rosnąć żadne drzewa. Może on być podzielony na kilka różnych stref, o różnym kształcie i powierzchni. Nie powinien być umieszczany nad, lub pod wlotem wody zimnej, wylotem wody ściekowej, ani odpływem wody deszczowej. Rozdzielacz nie może być umieszczony dalej niż 25 m od pompy ciepła.

Zalety takiego układu:
  • wysoka sprawność układu 
  • zapewnione ogrzewanie przez cały rok
  • niewielka powierzchnia konieczna do wykonania poziomego kolektora gruntowego – 120-150% powierzchni ogrzewanej
  • możliwość wykonania poziomego wymiennika gruntowego w dwóch poziomach
  • temperatura wody grzejnej do 65˚C
  • wysoka bezawaryjność systemu
  • brak konieczności wymiany glikolu, niskie koszty serwisowania
  • ekologiczny czynnik R410A krążący w instalacji
  • całość instalacji wykonana z rur miedzianych
  • opcja chłodzenia pomieszczeń
Bartosz
DeDietrich
KBB
Sofath
STIEBEL ELTRON
Wobet-Hydret
Frapol
Masz pytania? zadzwoń
518 200 255 510 318 319
lub podaj swój numer
a my oddzwonimy

*wyrażam zgodę na kontakt
telefoniczny

Newsletter
Dopisz swój adres do naszej bazy